Uppdrag

Vinge biträder när Frontit får ny huvudägare

27 augusti 2018

Vinge har biträtt i samband med att Frontit får ny huvudägare i form av Priveq. Frontit tillhandahåller konsulttjänster inom management och IT.

Bolaget har ca 190 anställda och har kontor i Stockholm, Sundsvall, Västerås, Örebro, Norrköping och Malmö.
 
Vinges team har bestått av Oscar Rydén, Joacim Rydergård, Anna Thoms, Vilhelm Rondahl, Andreas Lexhag och Mattias Schömer. Ansvarig delägare har varit Jonas Eklund.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026