Uppdrag

Vinge biträder när Frontit får ny huvudägare

27 augusti 2018

Vinge har biträtt i samband med att Frontit får ny huvudägare i form av Priveq. Frontit tillhandahåller konsulttjänster inom management och IT.

Bolaget har ca 190 anställda och har kontor i Stockholm, Sundsvall, Västerås, Örebro, Norrköping och Malmö.
 
Vinges team har bestått av Oscar Rydén, Joacim Rydergård, Anna Thoms, Vilhelm Rondahl, Andreas Lexhag och Mattias Schömer. Ansvarig delägare har varit Jonas Eklund.

Relaterat

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026

Vinge biträder Ambea i budet på Humana

Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
29 juni 2026

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026