Uppdrag

Vinge biträder när Frontit får ny huvudägare

27 augusti 2018

Vinge har biträtt i samband med att Frontit får ny huvudägare i form av Priveq. Frontit tillhandahåller konsulttjänster inom management och IT.

Bolaget har ca 190 anställda och har kontor i Stockholm, Sundsvall, Västerås, Örebro, Norrköping och Malmö.
 
Vinges team har bestått av Oscar Rydén, Joacim Rydergård, Anna Thoms, Vilhelm Rondahl, Andreas Lexhag och Mattias Schömer. Ansvarig delägare har varit Jonas Eklund.

Relaterat

Vinge biträder Sobro vid investering i Västkustens Konstruktionsbyrå

Västkustens Konstruktionsbyrå har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Grundarna kvarstår som VD respektive CTO och betydande delägare. Västkustens Konstruktionsbyrå är ett teknikkonsultbolag med bas i Göteborg med spetskompetens inom projektledning, konstruktion och projektering.
23 april 2026

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes 350 miljoner kronor före transaktionskostnader.
22 april 2026

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026