Uppdrag

Vinge biträder när Christian Berner Tech Trade listas på First North

5 november 2014

Christian Berner Tech Trade AB:s nyemission blev fulltecknad och aktien listas på First North. Första dag för handel blir den 20 oktober.

Vinge är legal rådgivare med Olof Jisland som ansvarig partner. Övriga i Vinges team är partnern Anders Strid samt biträdande juristerna Anna Hofling Johansson, Emma Kero Ljungberg och Daniel Lennartsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Bridgepoint med att tillsammans med Polaris förvärva ett majoritetsinnehav i PDSVISION, en global ledare inom digital engineering

PDSVISION, med huvudkontor i Stockholm, är verksamt i Nordamerika, Europa och Asien. Bolaget levererar integrerad programvara och tjänster som stödjer digital transformation inom produktutveckling och tillverkning, vilket hjälper kunder att förbättra produktiviteten och påskynda resan från koncept till produktion.
10 februari 2026