Uppdrag

Vinge biträder NAPF Sweden AB

26 maj 2009

Vinge biträder NAPF Sweden AB (som ingår i fastighetsfonden Nordic Aktiv Property Fund) i dess avyttring av fastigheter i Norrköping. Fastigheterna har sålts i bolagsform till Landic Property Sverige AB. Fastigheterna har samtidigt sålts till CA Fastigheter AB.
 
Nordic Aktiv Property Fund är en av Sveriges största fastighetsfonder och den förvaltas av Valad Property Group som har sitt svenska säte i Malmö.
 
Vinges team bestod av Lars Gildéus, Sofia Olsson och Magnus Bigner.
 

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025