Uppdrag

Vinge biträder NAPF Sweden AB

26 maj 2009

Vinge biträder NAPF Sweden AB (som ingår i fastighetsfonden Nordic Aktiv Property Fund) i dess avyttring av fastigheter i Norrköping. Fastigheterna har sålts i bolagsform till Landic Property Sverige AB. Fastigheterna har samtidigt sålts till CA Fastigheter AB.
 
Nordic Aktiv Property Fund är en av Sveriges största fastighetsfonder och den förvaltas av Valad Property Group som har sitt svenska säte i Malmö.
 
Vinges team bestod av Lars Gildéus, Sofia Olsson och Magnus Bigner.
 

Relaterat

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026