Uppdrag

Vinge biträder Memira

19 september 2008

Memira Holding AB, som ägs delvis av Investor Growth Capital, köpte 67.2% av tyska RR2 City Lasik GmbH. Utöver det har Memira optioner att köpa resterande andelar i år 2011 och 2012. Vinge har biträtt Memira i samband med förvärvet.
 
Vinges team bestod av Ulrich Ziche, Paola Weber samt ansvarig delägare Johan Winnerblad. Tyska due diligence har utförts av Latham Watkins, Hamburg.
 
Memira är ledande inom ögonlaserkirurgi inom Norden. RR2 City Lasik GmbH har etablerat fem ögonkliniker i Tyskland som erbjuder laserkirurgi och är därmed en av Tysklands större kedjor inom området. 

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026