Uppdrag

Vinge biträder Litorina Kapital när Bure säljer innehavet i Textilia

27 augusti 2008

Bure säljer hela sitt innehav i Textilia till ett av Litorina Kapital ägt bolag. Vinge biträder Litorina i transaktionen som totalt uppgår till 201 miljoner kronor.
 
Vinges team bestod av Joacim Rydergård, Alexandra Palmér, Per Larsson samt ansvarig delägare Johan Winnerblad.

Textilia är den största privata aktören på landstingsmarknaden och marknadsledande inom textilservice till den offentliga sektorn. Varje dag hämtar, tvättar och levererar Textilia närmare 75 ton textilier över hela landet.

Relaterat

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Bridgepoint med att tillsammans med Polaris förvärva ett majoritetsinnehav i PDSVISION, en global ledare inom digital engineering

PDSVISION, med huvudkontor i Stockholm, är verksamt i Nordamerika, Europa och Asien. Bolaget levererar integrerad programvara och tjänster som stödjer digital transformation inom produktutveckling och tillverkning, vilket hjälper kunder att förbättra produktiviteten och påskynda resan från koncept till produktion.
10 februari 2026