Uppdrag

Vinge biträder Litorina Kapital när Bure säljer innehavet i Textilia

27 augusti 2008

Bure säljer hela sitt innehav i Textilia till ett av Litorina Kapital ägt bolag. Vinge biträder Litorina i transaktionen som totalt uppgår till 201 miljoner kronor.
 
Vinges team bestod av Joacim Rydergård, Alexandra Palmér, Per Larsson samt ansvarig delägare Johan Winnerblad.

Textilia är den största privata aktören på landstingsmarknaden och marknadsledande inom textilservice till den offentliga sektorn. Varje dag hämtar, tvättar och levererar Textilia närmare 75 ton textilier över hela landet.

Relaterat

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026