Uppdrag

Vinge biträder Litorina Kapital när Bure säljer innehavet i Textilia

27 augusti 2008

Bure säljer hela sitt innehav i Textilia till ett av Litorina Kapital ägt bolag. Vinge biträder Litorina i transaktionen som totalt uppgår till 201 miljoner kronor.
 
Vinges team bestod av Joacim Rydergård, Alexandra Palmér, Per Larsson samt ansvarig delägare Johan Winnerblad.

Textilia är den största privata aktören på landstingsmarknaden och marknadsledande inom textilservice till den offentliga sektorn. Varje dag hämtar, tvättar och levererar Textilia närmare 75 ton textilier över hela landet.

Relaterat

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026