Uppdrag

Vinge biträder Latour Industries vid förvärv av italiensk hisstillverkare.

19 maj 2017 M&A

Vinge har genom Magnus Pauli, Björn Nicolai, Yohanna Öhrengård och Daniel Lennartsson biträtt Latour Industries i samband med förvärv av samtliga aktier i Vimec S.R.L..

Vimec är en ledande italiensk tillverkare av plattforms- och trapphissar.Vimec har huvudkontor och tillverkning i Luzzara, Italien. Vimec har 166 anställda och nettoomsättningen under 2016 var 44 miljoner EUR.

Valentum har agerat finansiell rådgivare till Latour.

Relaterat

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026