Uppdrag

Vinge biträder Latour Industries vid förvärv av italiensk hisstillverkare.

19 maj 2017 M&A

Vinge har genom Magnus Pauli, Björn Nicolai, Yohanna Öhrengård och Daniel Lennartsson biträtt Latour Industries i samband med förvärv av samtliga aktier i Vimec S.R.L..

Vimec är en ledande italiensk tillverkare av plattforms- och trapphissar.Vimec har huvudkontor och tillverkning i Luzzara, Italien. Vimec har 166 anställda och nettoomsättningen under 2016 var 44 miljoner EUR.

Valentum har agerat finansiell rådgivare till Latour.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026