Uppdrag

Vinge biträder Lassila & Tikanoja vid förvärv av aktier i SVB

1 februari 2022 Arbetsrätt M&A

Vinge har biträtt finska Lassila & Tikanoja vid förvärv av 70% av aktierna i Sand & Vattenbläst i Tyringe AB, SVB. SVB levererar industri- och miljösaneringstjänster samt betong- och ytbehandlingsarbeten till företagskunder inom industri-, bygg- och fastighetssektorn.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Stina Bengtsson, Åsa Gotthardsson och Jonna Skog.

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026