Uppdrag

Vinge biträder Lassila & Tikanoja vid förvärv av aktier i SVB

1 februari 2022 Arbetsrätt M&A

Vinge har biträtt finska Lassila & Tikanoja vid förvärv av 70% av aktierna i Sand & Vattenbläst i Tyringe AB, SVB. SVB levererar industri- och miljösaneringstjänster samt betong- och ytbehandlingsarbeten till företagskunder inom industri-, bygg- och fastighetssektorn.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Stina Bengtsson, Åsa Gotthardsson och Jonna Skog.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025