Uppdrag

Vinge biträder Lantmännen i aktiebyte

5 november 2008

Lantmännen ek för och BASF Plant Science Holding GmbH (ett av världens ledande kemiföretag) har avtalat om att byta aktier i bolagen Swalöf Weibull AB (internationellt växtförädlings- och utsädesföretag) och BASF Plant Science GmbH (växtbioteknik) vilket resulterar i att Swalöf Weibull i framtiden kommer att vara helägt av Lantmännen och BASF Plant av sitt tyska moderbolag. Transaktionen är beroende av godkännande av det svenska konkurrensverket.
 
Vinges team bestod av ansvarig delägare Christina Kokko samt Ulrich Ziche och Sara Hamilton. 

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026