Uppdrag

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Letti

12 september 2023 M&A

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i norska Letti AS. Letti är ledande tillverkare av installations- och fästmaterial för kablar och kabelrör.

Vinge, genom Johan Winnerblad, och den norska advokatbyrån Wiersholm har biträtt Lagercrantz Group vid förvärvet.

Läs klientens pressmeddelande här.

Relaterat

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026