Uppdrag

Vinge biträder KGAL i förvärvet och projektfinansieringen av vindkraftsparken Bäckhammar

7 februari 2020 M&A Energi

Vinge har biträtt en fond administrerad av KGAL Investment Management GmbH & Co. KG med förvärvet och projektfinansieringen av vindkraftsparken Bäckhammar, som utvecklats av den svenska vindkraftsutvecklaren Eolus Vind AB (publ).

Vindkraftsparken Bäckhammar kommer ha en total effekt om cirka 130 MW. DNB Bank agerade långivare.

Vinges M&A team leddes av Christoffer Thalin (Energi, M&A) som biträddes av Mathias Lindquist (Miljö), Philip Åberg (Fastighet, Nät) och Niklas Törnell (M&A).

Vinges Bank & Finans team leddes av Henrik Ossborn som biträddes av Fredrik Christiansson (Bank & Finans) och Jack Bengtsson (Bank & Finans).

Relaterat

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026