Uppdrag

Vinge biträder Karolinska Development i samband med bolagets notering på NASDAQ OMX

31 mars 2011

Vinge biträder Karolinska Development AB (publ) i samband med bolagets nyemission av aktier av serie B och notering av aktier av serie B på NASDAQ OMX Stockholm. Första handelsdag är beräknad till den 15 april 2011. 

Vinges team består av ansvarig delägare Pontus Enquist samt av Emil Hedberg och Christoffer Benninge. Därutöver har bland andra Maria Schultzberg, Johanna Bergström och Maria Doeser (skatt) samt Claes Henriksson (IP) medverkat.

Relaterat

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025