Uppdrag

Vinge biträder Kamic Electronics i budet på ElektronikGruppen

22 juni 2011

Kamic Electronics har offentliggjort ett kontant uppköpserbjudande avseende samtliga aktier ElektronikGruppen BK Aktiebolag (publ) (”ElektronikGruppen”). ElektronikGruppens B-aktier är noterade på NASDAQ OMX Stockholm. Erbjudandet genomförs i enlighet med NASDAQ OMX Stockholms regler om så kallade MBO-erbjudanden.

Vinge biträder Kamic Electronics. Vinges team leds av Rikard Stenberg och består därutöver av Johan Thiman (publik M&A) samt, såvitt avser bankfinansiering, Maria-Pia Hope och Anders Morén. I Vinges team ingår också Lennart Larsson (skatt) och Peter Alstergren (konkurrensrätt). ABG Sundal Collier är finansiella rådgivare till budgivaren.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026