Uppdrag

Vinge biträder JCE och Tequity i budet på Cybercom

2 november 2015

Viltor AB, ett bolag ägt av JCE Group Aktiebolag och Tequity AB, har lämnat ett rekommenderat offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Cybercom Group AB (publ). Erbjudandet innebär att Cybercom värderas till cirka 541 miljoner kronor.
 
Vinge biträder budgivarna. Vinges team leds av Magnus Pauli (M&A) och Erik Sjöman (kapitalmarknad och publik M&A) och har i övrigt huvudsakligen bestått av Jo-Anna Nordström, Natalie Bäck och Malte Hedlund (kapitalmarknad  och publik M&A), Anna Palmérus och Karin Wisenius (konkurrensrätt) samt Mikael Ståhl (finansiering).

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025