Uppdrag

Vinge biträder Jays Group vid förvärv av Krusells

2 maj 2018 M&A

Vinge biträder Jays Group AB (publ), noterat på Nasdaq First North, i samband med förvärvet av samtliga aktier i Krusell United AB.

Krusell koncernen erbjuder accessoarer, väskor och skyddsprodukter för mobiler, tablets, laptops under egna varumärken men även på OEM basis för större globala kunder. Krusell har en egen design och utveckling i Göteborg samt i Bangkok, Thailand, där även bolagets egna tillverkningsenhet ligger. Köpeskillingen består av en fast köpeskilling om 45,3 MSEK som erläggs dels kontant, dels mot säljarrevers, dels aktier i Jays Group samt en tilläggsköpeskilling om 0,5xEBTIDA för åren 2018 och 2019. Tillträde är planerat till den 31 maj 2018.

Vinges team utgörs huvudsakligen av Anders Strid och Natalie Bäck.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025