Uppdrag

Vinge biträder Jays Group vid förvärv av Krusells

2 maj 2018 M&A

Vinge biträder Jays Group AB (publ), noterat på Nasdaq First North, i samband med förvärvet av samtliga aktier i Krusell United AB.

Krusell koncernen erbjuder accessoarer, väskor och skyddsprodukter för mobiler, tablets, laptops under egna varumärken men även på OEM basis för större globala kunder. Krusell har en egen design och utveckling i Göteborg samt i Bangkok, Thailand, där även bolagets egna tillverkningsenhet ligger. Köpeskillingen består av en fast köpeskilling om 45,3 MSEK som erläggs dels kontant, dels mot säljarrevers, dels aktier i Jays Group samt en tilläggsköpeskilling om 0,5xEBTIDA för åren 2018 och 2019. Tillträde är planerat till den 31 maj 2018.

Vinges team utgörs huvudsakligen av Anders Strid och Natalie Bäck.

Relaterat

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026