Uppdrag

Vinge biträder Jays Group vid förvärv av Krusells

2 maj 2018 M&A

Vinge biträder Jays Group AB (publ), noterat på Nasdaq First North, i samband med förvärvet av samtliga aktier i Krusell United AB.

Krusell koncernen erbjuder accessoarer, väskor och skyddsprodukter för mobiler, tablets, laptops under egna varumärken men även på OEM basis för större globala kunder. Krusell har en egen design och utveckling i Göteborg samt i Bangkok, Thailand, där även bolagets egna tillverkningsenhet ligger. Köpeskillingen består av en fast köpeskilling om 45,3 MSEK som erläggs dels kontant, dels mot säljarrevers, dels aktier i Jays Group samt en tilläggsköpeskilling om 0,5xEBTIDA för åren 2018 och 2019. Tillträde är planerat till den 31 maj 2018.

Vinges team utgörs huvudsakligen av Anders Strid och Natalie Bäck.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025