Uppdrag

Vinge biträder Investor och Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse i samband med nyemissionen i Saab

Saab AB genomför en nyemission om cirka sex miljarder kronor med företrädesrätt för aktieägarna.

Vinge biträder Investor AB (Saabs största aktieägare) och Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse.

Vinges team leds av Erik Sjöman.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Bolero i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Vinge har biträtt Bolero Holdings S.à r.l. i samband med nedförsäljning av aktier i Ambea AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 1 december 2025.
2 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av Segers Fabriker

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Segers Fabriker AB till Norrstigen. Segers är ett familjeföretag i Borås med verksamhet i Sverige, Estland och Ukraina, som sedan 1943 har utvecklat och sålt yrkeskläder för hotell, restaurang och vård
2 december 2025

Vinge har biträtt Intea Fastigheter i samband med en riktad emission om cirka 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Intea Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad emission av aktier av serie D varigenom bolaget tillförs cirka 500 miljoner kronor före transaktionskostnader. En del av emissionen förutsätter efterföljande godkännande vid en extra bolagsstämma.
1 december 2025