Uppdrag

Vinge biträder Internationella Engelska Skolan i samband med kontant budpliktserbjudande

30 september 2020 Kapitalmarknad och publik M&A

Den 25 september 2020 offentliggjorde Aktiebolaget Grundstenen 300029, ägt av ett konsortium lett av Paradigm Capital Value Fund SICAV och vidare bestående av Paradigm Capital Value LP, The Hans and Barbara Bergström Foundation, AB Tuna Holding, vissa investerare till vilka Paradigm Capital SICAVs investeringsförvaltare Paradigm Capital AG är investeringsrådgivare och vissa investerare som inte tidigare varit aktieägare i Internationella Engelska Skolan (”IES”), ett kontant budpliktserbjudande till aktieägarna i IES att förvärva samtliga aktier i IES.

IES är en av de ledande fristående aktörerna inom utbildning i Sverige, med cirka 28 000 elever i 39 skolor samt ca 4 600 elever i skolorna i Spanien. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till cirka 3,1 miljarder kronor baserat på totalt antal utestående aktier i IES. Vinge biträder IES.

Vinges team består av Jesper Schönbeck, Linnéa Sellström och William Kåge.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025