Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden vid nyinvestering i fintech-bolaget Qapital

15 februari 2016

Industrifonden leder, tillsammans med Northzone, en investeringsrunda på 30 miljoner kronor för det svenska fintech-bolaget Qapital. Qapital är en ny mobil banktjänst som kombinerar sociala funktioner och spelinspirerat automatiskt sparande med traditionella produkter som bankkort och sparkonton. Användaren sätter upp personliga mål för sitt sparande i Qapitals mobila applikation. Qapital för automatiskt över små belopp till ett sparkonto beroende på vilka regler, eller ”triggers”, som användaren har valt.

Qapital grundades i Stockholm 2013 av George Friedman, Erik Akterin och Henrik Wrangel. Med devisen “Save small. Live large” vill de hjälpa människor att spendera smartare och spara enklare.

För Industrifonden innebär investeringen i Qapital en av de första inom fintech-området.

Vinges team bestod i huvudsak av delägarna Johan Larsson och Emma Stuart Beck.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026