Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden vid nyinvestering i fintech-bolaget Qapital

15 februari 2016

Industrifonden leder, tillsammans med Northzone, en investeringsrunda på 30 miljoner kronor för det svenska fintech-bolaget Qapital. Qapital är en ny mobil banktjänst som kombinerar sociala funktioner och spelinspirerat automatiskt sparande med traditionella produkter som bankkort och sparkonton. Användaren sätter upp personliga mål för sitt sparande i Qapitals mobila applikation. Qapital för automatiskt över små belopp till ett sparkonto beroende på vilka regler, eller ”triggers”, som användaren har valt.

Qapital grundades i Stockholm 2013 av George Friedman, Erik Akterin och Henrik Wrangel. Med devisen “Save small. Live large” vill de hjälpa människor att spendera smartare och spara enklare.

För Industrifonden innebär investeringen i Qapital en av de första inom fintech-området.

Vinges team bestod i huvudsak av delägarna Johan Larsson och Emma Stuart Beck.

Relaterat

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025