Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden vid investering i TranSiC

24 juni 2008

Vinge biträder Stiftelsen Industrifonden i deras investering i cleantechföretaget TranSiC. Bolaget är världsledande på utveckling av kraftresistorer av kiselkarbid, som används vid styrning av elmotorer. Största användningsområdet är den växande marknaden för el- och hybridfordon. TranSiC kommer att använda kapitalet till en marknadsintroduktion och till att bygga upp en försäljningsorganisation.

I emissionen deltar även de tidigare ägarna Volvo technology Transfer och Midroc New Tecknology. Industrifondens andel uppgår till 13 miljoner kronor.

Vinges team bestod av projektledare Johan Larsson och ansvarig delägare Johan Winnerblad.

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026