Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden vid investering i skokedjan Vincent

24 september 2008

Industrifonden investerar 8 miljoner kronor i snabbväxande skokedjan Vincent. Pengarna ska användas till Vincents pågående internationella expansion. I nyemissionen på totalt 11 miljoner kr deltar också Patrik Tillman, storägare i klädföretaget Odd Molly.

Vincents verksamhet startades 1999 av Thomas Elbaum och Patrick Österman som en reaktion på bristen på snygga, trendiga barnskor av hög kvalitet. I augusti 1999 öppnade den första Vincentbutiken i Stockholm. Idag finns Vincent Shoe Store med ett 30-tal butiker i 10 länder: Sverige, USA, Kanada, Tyskland, Ryssland, Schweiz, England, Irland, Österrike och Italien. De drivs både i egen regi och via franchise. Planen framåt är att expandera ytterligare med fokus på fler butiker i Sverige, Tyskland, Ryssland och USA.  Bolaget omsatte 22 miljoner kr förra året och i år räknar man med en fördubbling av detta. Målet är att fortsätta att öka och ha 120 butiker inom tre år.

Industrifondens investering ska bidra till att öka tillväxttakten med egna butiker, förstärka rörelsekapitalet samt intensifiera marknadsföringen mot både franchisetagare och slutkonsument.

Vinges team bestod av projektledare Johan Larsson och Alexandra Palmér. Johan Winnerblad var ansvarig delägare. 
 
 

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund i samband med dess investering i Tandem Health

Vinge har biträtt EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund som huvudinvesterare i Tandem Healths 100 miljoner USD serie B investeringsrunda, i vilken även befintliga investerare Kinnevik, Northzone, Amino Collective och Visionaries deltog. Tandem Health är ett AI-vårdbolag baserat i Stockholm som grundades år 2023. Tandem Health verkar som en AI-partner inom sjukvården på den europeiska marknaden och erbjuder en medicinsk AI-assistent för vårdpersonal inom ramen för patientbesök.
15 september 2026