Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden vid investering i skokedjan Vincent

24 september 2008

Industrifonden investerar 8 miljoner kronor i snabbväxande skokedjan Vincent. Pengarna ska användas till Vincents pågående internationella expansion. I nyemissionen på totalt 11 miljoner kr deltar också Patrik Tillman, storägare i klädföretaget Odd Molly.

Vincents verksamhet startades 1999 av Thomas Elbaum och Patrick Österman som en reaktion på bristen på snygga, trendiga barnskor av hög kvalitet. I augusti 1999 öppnade den första Vincentbutiken i Stockholm. Idag finns Vincent Shoe Store med ett 30-tal butiker i 10 länder: Sverige, USA, Kanada, Tyskland, Ryssland, Schweiz, England, Irland, Österrike och Italien. De drivs både i egen regi och via franchise. Planen framåt är att expandera ytterligare med fokus på fler butiker i Sverige, Tyskland, Ryssland och USA.  Bolaget omsatte 22 miljoner kr förra året och i år räknar man med en fördubbling av detta. Målet är att fortsätta att öka och ha 120 butiker inom tre år.

Industrifondens investering ska bidra till att öka tillväxttakten med egna butiker, förstärka rörelsekapitalet samt intensifiera marknadsföringen mot både franchisetagare och slutkonsument.

Vinges team bestod av projektledare Johan Larsson och Alexandra Palmér. Johan Winnerblad var ansvarig delägare. 
 
 

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026