Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden i samband med investering i Garantibil

20 december 2013

Industrifonden har investerat tio miljoner kronor i Garantibil, en e-handelsplats för begagnade bilar. I emissionen på totalt trettio miljoner kr deltar också Bonnier och privata investerare. Pengarna ska användas till marknadsintroduktion och expansion med primärt fokus på den svenska marknaden.

Garantibil erbjuder en helt ny e-handelsplats för att köpa och sälja begagnade bilar. Alla bilar som säljs via Garantibil är besiktigade och testade av rikstäckande opartiska bilprovare samt är försedda med två års begagnad-bilgaranti och två månaders helförsäkring.

Hela affären görs upp via internet i en enkel och helautomatiserad process via Garantibils e-handelsplats. Ambitionen är att erbjuda kunderna en trygg och opartisk bilaffär där det är lättare att sälja och säkrare att köpa begagnad bil.

Garantibil lanserar sin tjänst under första kvartalet 2014.

Från Vinge biträdde Johan Larsson och Johan Mattsson.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026