Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden i samband med investering i cancerbolaget Glionova

9 december 2014

Industrifonden investerar 11 miljoner kr i Glionova, som utvecklar ett nytt läkemedel mot hjärntumör. Därmed deltar Industrifonden i en emission på totalt 42 miljoner kr tillsammans med svenska HealthCap och danska Novo A/S. Pengarna ska bland annat användas till genomföra en första klinisk prövning.

Glionova Therapeutics, som bildades juli 2014, är baserat på banbrytande forskning från Karolinska Institutet rörande en helt ny behandling av den vanligaste och mest aggressiva formen av hjärntumör, glioblastom multiforme. Idag finns inget botemedel mot sjukdomen, utan bara symptomlindrande åtgärder. Överlevnadstiden är i snitt 1,5 år.

Vinges team bestod i av delägare Johan Larsson och counsel Maria Schultzberg.

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025