Uppdrag

Vinge biträder Ikano

4 september 2018 Bank och finans

Vinge biträder Ikano i samband med att Ikano säljer tillbaka sina 26,8 procent av Stadium till följd av strategiska beslut.

Grundarna Ulf och Bo Eklöf med familjer blir därmed återigen enda ägare av företaget som grundades 1974 i Norrköping. Överenskommelsen skedde den 29 augusti och träder i kraft 1 april 2019.

Vinges team bestod av delägarna Daniel Rosvall och Albert Wållgren samt biträdande juristerna Linn Adelwald och Josefine Larsson.
 

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026