Uppdrag

Vinge biträder i Cantargias nyemission

22 december 2016

Cantargia AB (publ) (Nasdaq First North) genomför en företrädesemission om cirka 91 miljoner kronor.

Vinge biträder Cantargia. Vinges team består av Erik Sjöman, Christian Lindhé, Kristoffer Franzkeit och Ludvig Frithiof.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026