Uppdrag

Vinge biträder Hexatronic vid förvärv i USA

12 december 2017

Vinge tillsammans med Ellis & Winter LLP biträder Hexatronic Group AB (publ) i samband med förvärvet av Blue Diamond LLC (BDI), Lexington, Kentucky.

BDI tillverkar High Density Polyethylene (HDPE) rör och dukt för telekommunikation- och kraftmarknaden.

BDI omsätter ca MUSD 29 med ett EBITDA om ca MUSD 4 och har 85 anställda. Köpeskillingen på skuldfri basis uppgår till MUSD 24,5 med en maximal tilläggsköpeskilling om MUSD 2,5.

Vinges team har letts av Anders Strid.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026