Uppdrag

Vinge biträder Hexatronic vid förvärv

21 december 2016

Vinge has advised Hexatronic Group AB (publ), listed on Nasdaq Stockholm, in conjunction with the acquisition of all shares in Iftac AB.

Vinge biträder Hexatronic Group AB (publ), noterat på Nasdaq Stockholm, vid förvärvet av samtliga aktier i Iftac AB. Iftac AB, som ägs av Hudiksvalls kommun, bedriver verksamhet med utbildning och certifiering inom IT och Telekom och utgör en väsentlig förstärkning till Hexatronics nya affärsområde inom utbildning. Tillträde beräknas ske den 2 januari 2017.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av Anders Strid och Daniel Lennartsson.

 

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026