Uppdrag

Vinge biträder Helix Kapital vid investering i Sensebitkoncernen

Vinge biträder investeringsbolaget Helix Kapital när de inträder som majoritetsägare i Sensebitkoncernen, marknadsledare i Norden inom datainsamling och analys av trafikinformation. Medgrundare och ledning kvarstår som betydande minoritetsägare.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Johan Larsson, Christian Brelin (projektledare), Tove Lövgren Frisk och Jesper Lindvall.

Relaterat

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026