Uppdrag

Vinge biträder Fouriertransform vid investering i Norstel AB

27 januari 2010

Vinge biträder Fouriertransform, svenska statens riskkapitalbolag för fordonsindustrin, i deras förvärv av aktier och konvertibler i Norstel AB (publ). Norstel AB utvecklar kraftelektronik och investeringen uppgår till 10,5 miljoner Euro. Investeringen sker genom en riktad nyemission av aktier och konvertibler. Fouriertransform kommer genom investeringen att bli den största enskilda aktieägaren i bolaget.
 
Norstel har potential att bli en av världens ledande leverantörer av SiC-wafers som är en betydelsefull beståndsdel för en framgångsrik utveckling och produktion av miljövänliga hybridfordon. Det är Fouriertransforms andra investering. Vinge hjälpte i höstas även till med deras första investering i bränslecellsbolaget Powercell Sweden AB.
 
Vinges team bestod av Ulf Sallnäs, Helena Jonsson och David Andersson.

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025

Vinge har biträtt Marginalen Bank i samband med ett byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument och emission av nya kapitalbasinstrument

Vinge har biträtt Marginalen Bank Bankaktiebolag (publ) i samband med byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument, som består av supplementärkapitalinstrument (Eng. Tier 2 Notes) om totalt 560 miljoner kronor och primärkapitalinstrument (Eng. Additional Tier 1-Notes) om 200 miljoner kronor. ESCO Marginalen AB (publ) övertog samtliga förpliktelser enligt de befintliga kapitalbasinstrumenten i samband med transaktionen, medan Marginalen Bank emitterar nya kapitalbasinstrument om motsvarande belopp genom kvittning.
3 juni 2025