Uppdrag

Vinge biträder Fouriertransform

17 juni 2015

Vinge har genom Magnus Pauli, Karin Wisenius, Hampus Wikerståhl och Johanna Nyström biträtt Fouriertransform i samband med investering i Lamera AB.

Lamera utvecklar ett lättviktsmaterial som bygger på den senaste tekniken inom laminering och resultatet är en unik, patenterad och formbar komposit med låg vikt och hög hållfasthet.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025