Uppdrag

Vinge biträder Fortum

2 oktober 2008

Vinge biträder Fortum Services vid sammanslagningen av  dess  infrastrukturverksamhet med Hafslund Infratek. Hafslund kommer att ta över Fortum  Infratek Solutions dvs dess verksamhet inom bygg, drift och skötsel av infrastruktur  inom energisektorn  i Norge, Sverige och Finland. Transaktionen beräknas vara slutförd i januari 2009 efter godkännande av berörda myndigheter.
 
Fortum Infrastructure Solutions har cirka 1100 anställda och verksamhet i Sverige, Norge och Finland. Sammanslagningen med Hafslund Infratek kommer att skapa en aktör med ledande position på den nordiska marknaden. Sammantaget kommer det nya bolaget att ha omkring 2300 anställda.
 
Vinges team bestod av Johan Göthberg, Henrik Wenckert och Mi Gustavsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026