Uppdrag

Vinge biträder Forsman & Bodenfors

8 juli 2016

Vinge biträder Forsman & Bodenfors i samband med skapandet av en strategisk allians med Crispin Porter + Bogusky inom MDC Partners (NASDAQ: MDCA). Detta unika samarbete etablerar en arsenal av kreativ talang för leverans av sådana innovativa lösningar som efterfrågas av dagens globala marknadsförare.

Vinges team bestod av Fredrik Sonander, Olle Lindén, Raoul Svensson (skatt) och Frida Bäckegren.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026