Uppdrag

Vinge biträder fonder förvaltade av Corsair Capital LLC

3 oktober 2019

Vinge biträder fonder förvaltade av Corsair Capital LLC i samband med förvärv av en majoritet av aktierna i Axo AS, en ledande konsumentkredit‑ och låneförmedlare i Skandinavien och Finland.

Vinge har bistått med legal rådgivning avseende Axo Finans svenska verksamhet och har arbetat tillsammans med Slaughter and May (Storbritannien) och BAHR (Norge). 

Vinges team har framförallt bestått av delägarna Christina Kokko (M&A) och Emma Stuart-Beck (Financial Services) samt biträdande juristerna Michaela Cronemyr, Marith Welin-Berger, Hannes Pettersson (M&A), Caroline Krassén och Anton Sjökvist (Financial Services).

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025

Vinge har biträtt Marginalen Bank i samband med ett byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument och emission av nya kapitalbasinstrument

Vinge har biträtt Marginalen Bank Bankaktiebolag (publ) i samband med byte av emittent för dess utestående kapitalbasinstrument, som består av supplementärkapitalinstrument (Eng. Tier 2 Notes) om totalt 560 miljoner kronor och primärkapitalinstrument (Eng. Additional Tier 1-Notes) om 200 miljoner kronor. ESCO Marginalen AB (publ) övertog samtliga förpliktelser enligt de befintliga kapitalbasinstrumenten i samband med transaktionen, medan Marginalen Bank emitterar nya kapitalbasinstrument om motsvarande belopp genom kvittning.
3 juni 2025