Uppdrag

Vinge biträder Fairpoint Capital och Industrifonden vid investering i Avassa Systems

25 november 2020 M&A

Avassa Systems, en pionjär inom hantering av distribuerade edge cloud för containerapplikationer tar in 60 miljoner kronor i en finansieringsrunda ledd av Fairpoint Capital och Industrifonden.

Investeringen ska användas till att accelerera utvecklingen av företagets molnbaserade plattform (PaaS) för massivt distribuerade containerapplikationer.

Avassas grundarteam ligger bakom en rad framgångsrika bolag med fokus på programvara för att automatisera och orkestrera distribuerade system. Det senaste företaget, Tail-f Systems, förvärvades av Cisco Systems 2014.

Vinges team bestod bland annat av Johan Larsson, Michaela Cronemyr, Stojan Arnerstål och Ellinor Wargenbrant.

Relaterat

Vinge har företrätt Ingka Investments i samband med dess största skogsmarkförvärv

Ingka Investments, investeringsbolag inom Ingka Group (världens största IKEA-återförsäljare), har ingått avtal om att förvärva cirka 153 000 hektar mark, främst skogsmark, från Södra, Sveriges största skogsägareförening.
20 oktober 2025

Vinge företräder Procuritas vid förvärvet av Parkman

Vinge har företrätt Procuritas Capital Investors VII (“Procuritas”) i samband med förvärvet av Parkman i Sverige AB (“Parkman”), ett växande svenskt teknikbaserat parkeringsföretag som tillhandahåller parkeringslösningar. I samband med transaktionen blir även Indigo Management AS minoritetsägare i bolaget.
20 oktober 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.
17 oktober 2025