Uppdrag

Vinge biträder Fairpoint Capital och Industrifonden vid investering i Avassa Systems

25 november 2020 M&A

Avassa Systems, en pionjär inom hantering av distribuerade edge cloud för containerapplikationer tar in 60 miljoner kronor i en finansieringsrunda ledd av Fairpoint Capital och Industrifonden.

Investeringen ska användas till att accelerera utvecklingen av företagets molnbaserade plattform (PaaS) för massivt distribuerade containerapplikationer.

Avassas grundarteam ligger bakom en rad framgångsrika bolag med fokus på programvara för att automatisera och orkestrera distribuerade system. Det senaste företaget, Tail-f Systems, förvärvades av Cisco Systems 2014.

Vinges team bestod bland annat av Johan Larsson, Michaela Cronemyr, Stojan Arnerstål och Ellinor Wargenbrant.

Relaterat

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026