Uppdrag

Vinge biträder Fagerhult

AB Fagerhult (publ) har träffat avtal om förvärv av iGuzzini illuminazione S.p.A. för 385 miljoner euro på kassa- och skuldfri basis.

Avsikten är att Fagerhult efter slutförd transaktion ska återbetala den brygglånefacilitet, som finansierar den del av köpeskillingen som inte erläggs med nya Fagerhult-aktier, med medel från en nyemission om cirka 220 miljoner euro med företrädesrätt för Fagerhults aktieägare.

Vinge m.fl. biträder Fagerhult. Vinges team består av Erik Sjöman, Christian Lindhé och Ludvig Frithiof.

Relaterat

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026