Uppdrag

Vinge biträder Ernström Ventures och Nicklas Storåkers i samband med investering i Lysa

16 juni 2022 M&A

Vinge har biträtt Ernström Ventures och Nicklas Storåkers i samband med att Lysa genomför en nyemission om 350 miljoner kronor. Lysa är en automatisk sparrobottjänst och det nya kapitalet ska användas för fortsatt internationell expansion.

Vinges team bestod av Johan Larsson.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025