Uppdrag

Vinge biträder Erik Hemberg Fastighets AB i budet på Götenehus

1 december 2017

Erik Hemberg Fastighets AB har offentliggjort ett offentligt uppköpserbjudande avseende aktierna i Götenehus Group AB (publ) enligt reglerna om budplikt.

Budet, som innebär en negativ budpremie, värderar hela Götenehus till cirka 402 miljoner kronor.

Vinge, under ledning av Erik Sjöman, biträder budgivaren.

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026