Uppdrag

Vinge biträder EQT VIII i samband med förvärvet av Schülke & Mayr GmbH

29 september 2020 EU‑ och konkurrensrätt

Vinge har biträtt EQT VIII i samband med anmälan om företagskoncentration till bl.a. den Europeiska kommissionen avseende EQT VIII:s förvärv av Schülke & Mayr GmbH, en leverantör av infektionsförebyggande lösningar.

Vinges team bestod huvudsakligen av Emma Johansson och Johan Wahlbom.

 

Relaterat

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026