Uppdrag

Vinge biträder EQT vid försäljning av vårdjätten Aleris

2 juli 2010

EQT III har ingått avtal om försäljning av vårdkoncernen Aleris till Investor AB. Transaktionsvärdet uppgår till 4,4 miljarder kronor plus tilläggsköpeskilling om upp till 100 miljoner kronor. Affären är villkorad av godkännande från berörda onkurrensmyndigheter.

EQT biträds av ett team bestående av Tuula Tallavaara, David Andersson, Johan Mattsson och Ulrich Ziche. Peter Alstergren står för den konkurrensrättsliga rådgivningen. Carl Gustaf De Geer är ansvarig delägare.

Aleris har ca 5.000 anställda och verksamhet i Sverige, Norge och Danmark. Aleris omsatte 2009 ca 4 miljarder kronor.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026