Uppdrag

Vinge biträder EQT vid försäljning av vårdjätten Aleris

2 juli 2010

EQT III har ingått avtal om försäljning av vårdkoncernen Aleris till Investor AB. Transaktionsvärdet uppgår till 4,4 miljarder kronor plus tilläggsköpeskilling om upp till 100 miljoner kronor. Affären är villkorad av godkännande från berörda onkurrensmyndigheter.

EQT biträds av ett team bestående av Tuula Tallavaara, David Andersson, Johan Mattsson och Ulrich Ziche. Peter Alstergren står för den konkurrensrättsliga rådgivningen. Carl Gustaf De Geer är ansvarig delägare.

Aleris har ca 5.000 anställda och verksamhet i Sverige, Norge och Danmark. Aleris omsatte 2009 ca 4 miljarder kronor.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026