Uppdrag

Vinge biträder Ellevio i budet på Dala Energi

Elleviokoncernen, genom Ellevio Holding 1 AB, har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Dala Energi AB (publ). Budet värderar samtliga aktier i Dala Energi till cirka 2 229 miljoner kronor.

Ellevio är ett av Sveriges största energibolag med cirka en miljon kunder. Ellevio ägs av OMERS Infrastructure, Tredje AP-fonden, Folksam och AMF.

Vinges team består av Peter Sundgren, Måns Håkanson och Filip Magnusson (M&A) samt David Andersson, Lorin Arabi och Maximilian Bengtsson (Kapitalmarknad och Publik M&A).

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026