Uppdrag

Vinge biträder Elanders

5 september 2016

Vinge har biträtt Elanders AB (publ) i samband med förvärvet av det tyska supply chain management-företaget LGI Logistics Group International GmbH samt biträder i samband med den företrädesemission om cirka 700 miljoner kronor som görs för att delfinansiera förvärvet.

Vinges team består huvudsakligen av Erik Gabrielson, Erik Sjöman, Christian Lindhé, Ludvig Frithiof och Astrid Karlsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026