Uppdrag

Vinge biträder Direktronik vid förvärv av Nexlan

1 oktober 2020 M&A

Vinge har biträtt Lagercrantz Group AB:s dotterbolag Direktronik AB vid förvärv av samtliga aktier i norska Nexlan AS.

Med bas i Bergen levererar Nexlan produkter för kommunikation i nätverk, främst till företag och organisationer på Vestlandet.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026