Uppdrag

Vinge biträder de största ägarna i Axis i samband med Canons bud

4 mars 2015

Canon Inc. har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Axis AB (publ). Erbjudandet värderar Axis till cirka 23,6 miljarder kronor. Axis tre största aktieägare, med ett sammanlagt innehav motsvarande cirka 39,5 procent av det totala antalet aktier och röster i Axis, har på vissa villkor åtagit sig att acceptera erbjudandet.
 
Vinge biträder de tre största aktieägarna. Vinges team leds av Peter Bäärnhielm. Även Erik Sjöman och Dain Nevonen medverkar.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025