Uppdrag

Vinge biträder de största ägarna i Axis i samband med Canons bud

4 mars 2015

Canon Inc. har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Axis AB (publ). Erbjudandet värderar Axis till cirka 23,6 miljarder kronor. Axis tre största aktieägare, med ett sammanlagt innehav motsvarande cirka 39,5 procent av det totala antalet aktier och röster i Axis, har på vissa villkor åtagit sig att acceptera erbjudandet.
 
Vinge biträder de tre största aktieägarna. Vinges team leds av Peter Bäärnhielm. Även Erik Sjöman och Dain Nevonen medverkar.

Relaterat

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026