Uppdrag

Vinge biträder de största ägarna i Axis i samband med Canons bud

4 mars 2015

Canon Inc. har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Axis AB (publ). Erbjudandet värderar Axis till cirka 23,6 miljarder kronor. Axis tre största aktieägare, med ett sammanlagt innehav motsvarande cirka 39,5 procent av det totala antalet aktier och röster i Axis, har på vissa villkor åtagit sig att acceptera erbjudandet.
 
Vinge biträder de tre största aktieägarna. Vinges team leds av Peter Bäärnhielm. Även Erik Sjöman och Dain Nevonen medverkar.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026