Uppdrag

Vinge biträder Cyril Acquisitions i bud på Cision

7 maj 2008

Cyril Acquisition AB, ägt av Triton Fund II,  har offentliggjort ett erbjudande om att köpa samtliga aktier i Cision AB. Cyril Acquisition erbjuder 20 kronor kontant för varje aktie samt 33,94 kronor för varje konvertibelt vinstandelsbevis. Cision är noterad på OMX Nordiska Börs Stockholm AB, Mid Cap.  

Vinge har varit huvudrådgivare i transaktionen och har hanterat t ex  börs- och bolagsrättsliga frågor, finansieringsfrågor, due diligence och konkurrensfrågor. 

Vinges team bestod bland annat av delägarna Johan Cederlund (ansvarig), Christina Kokko och Michael Ståhl. Övriga inblandade var Pontus Enquist och Petter Elmstedt gällande börs- och bolagsrättsliga frågor, Sara Axelsson angående finansieringsfrågor, Björn Petersson i arbetsrättsliga frågor samt Peter Forsberg och Hanna Eklinder angående konkurrensfrågor. Mi Gustafsson, Per Larsson och Tina Hård var engagerade i due diligence arbetet.

Relaterat

Vinge biträder Fortinova Fastigheter AB (publ) vid bolagets första gröna obligationsemission om 200 miljoner kronor

Vinge har biträtt Fortinova Fastigheter AB (publ) (”Fortinova”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda gröna seniora obligationer om 200 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Nordea agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
18 september 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026