Uppdrag

Vinge biträder Christian Berner i fastighetsaffär med Eklandia

27 juni 2014

Vinge biträdde Christian Berner Invest vid dess försäljning av den fastighet i Mölnlycke utanför Göteborg där Christian Berner Tech Trade har sitt huvudkontor. Köpare var Eklandia Fastighets AB. Det underliggande fastighetsvärdet uppgick till MSEK 85. Ett långsiktigt hyresavtal ingicks i samband med överlåtelsen.

Vinges team utgjordes av Olof Jisland och Ulf Käll. Eklandia biträddes av MSA.

Relaterat

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Säkra Larm

KEYTO fortsätter att bredda sitt utbud av hushållstjänster genom förvärvet av Säkra Larm, vilket etablerar hemsäkerhet som ett nytt affärsområde inom KEYTO. Tillskottet av Säkra Larm markerar ytterligare ett steg i KEYTO:s ambition att vara en ledande "one-stop destination" för tjänster kopplade till hemmet.
24 september 2026

Vinge har företrätt Ingrid Capacity vid ingåendet av ett strategiskt partnerskap med Mirova avseende ett strategiskt partnerskap för en storskalig BESS-portfölj i Norden

Ingrid Capacity och Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers med inriktning på hållbara investeringar, tillkännager ett gränsöverskridande partnerskap avseende två BESS-projekt om totalt 145 MW/290 MWh i Sverige och Finland. Ingrid Capacity kommer att utveckla, driva och optimera båda systemen. Vinge har företrätt Ingrid Capacity vid ingåendet av partnerskapet.
24 september 2026

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026