Uppdrag

Vinge biträder Cellink i riktad nyemission om 148,5 MSEK

Vinge har biträtt Cellink AB, Nasdaq First North Stockholm, i samband med en riktad nyemission som tillför Cellink 148 500 000 SEK.

Teckningskursen fastställdes till 270 SEK genom ett accelererat bookbuilding förfarande vilket motsvarar en rabatt om ca 5,9% jämfört med gårdagens stängningskurs på Nasdaq First North. Emissionslikviden är avsedd att användas för förvärv där Cellink har ingått en avsiktsförklaring om att förvärva ett snabbväxande laboratorieutrustningsbolag inom samma nisch som Cellink. Nyemissionen var kraftigt övertecknad och utöver deltagande från befintliga aktieägare tecknade sig flera nya institutionella investerare.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Wibeke Sorling, Edin Agic och Hampus Wahlberg.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026