Uppdrag

Vinge biträder Carrier Corporations

13 januari 2009

Vinge biträder Carrier Corporations vid försäljningen av dess kylgrossistverksamhet i Europa och Sydafrika (Carrier ARW) till G&L Beijer AB. Betalningen sker mot aktier i G&L Beijer AB. Carrier blir efter transaktionen den största aktieägaren i G&L Beijer AB.
 
Affärens värde uppgår till ca 1,1 mdr kronor. G&L Beijer AB är en teknikinriktad koncern inom industriell handel med en omsättning på över tre miljarder kronor. Koncernen har den senaste femårsperioden visat en lönsam tillväxt på 17 procent per år i genomsnitt. Carrier Corporation är ett dotterbolag till United Technologies Corporation, ett bolag noterat på New York börsen.
 
Vinges team bestod bland annat av Johan Göthberg, Mattias Friberg, Pontus Enqvist, Marie Hansson och Christoffer Benninge. 

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026