Uppdrag

Vinge biträder Capio vid förvärv av Scanloc

1 september 2016

Capio Specialistkliniker AB has entered into an agreement to acquire all shares in Scanloc Healthcare AB.

Capio Specialistkliniker AB har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier Scanloc Healthcare AB.
Scanloc bedriver specialistvård inom ögonsjukdomar från kliniker i Göteborg och Kungsbacka. Kunderna utgörs framförallt av ladstingen i Västra Götaland och Halland. Scanloc har 35 anställda. Scanloc kommer att utgöra en del av Capio Medocular. Tillträdet som är planerat till den 30 september är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.

Vinges team har utgjorts av klientansvarig Anders Strid, Frida Bäckegren (projektledare), Frida Mattsson (arbetsrätt), Victor Ericsson (skatt) och Gabriella Fossum (offentlig upphandling).

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026