Uppdrag

Vinge biträder Canal Digital Sverige vid försäljningen av Canal Digital Kabel-TV

27 juni 2011

Vinge biträder Canal Digital Sverige AB (CDSE) vid försäljning av Canal Digital Kabel-TV AB (CDK) för 85 MSEK. Köpare är Com Hem AB. CDK är en leverantör av kabel-tv (CATV) och bredband (IPTV) i Sverige och levererar i dag tv-tjänster till cirka 220 000 hushåll. Com Hem avser att vidaresälja IPTV-delen med cirka 22 000 aktiva kunder till AllTele. Merparten av CATV-kunderna kommer successivt att anslutas till Com Hems fiber-koax-nät.

Vinges team bestod främst av Carl Johan af Petersens som ansvarig delägare tillsammans med Johan Göthberg och biträdande juristerna Petter Kjöllerström (projektledare), Mikael Satama Granberg, Moa Bergsten, Philip Watson och Nicolina Kindblom.

Relaterat

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026