Uppdrag

Vinge biträder Camfil vid förvärv av Resema

2 april 2020 M&A

Vinge har biträtt Camfil Svenska AB vid förvärv av samtliga aktier i Resema AB och Resema AS.

Verksamheten för Resema, med cirka 65 anställda och 100 MSEK i omsättning, är fokuserad på utveckling, tillverkning och marknadsföring av luftfilter för optimal luftfiltrering.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Isabelle Jengsell (projektledare), Olivia Belding, Lova Unge, Carla Zachariasson och Veronika Garemark.

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026