Uppdrag

Vinge biträder BRITAX

14 maj 2013

Vinge har biträtt BRITAX vid förvärv av Brios verksamheter inom områdena barnvagnar, bilbarnstolar och möbler. BRITAX är en av världens ledande tillverkare och leverantör av bilbarnstolar och barnvagnar. BRITAX huvudkontor är i Storbritannien. Dessutom har man anläggningar i Storbritannien, Tyskland, Australien och USA. BRITAX ägs av Nordic Capital Fund VII.

Vinges team har bestått av Magnus Pauli, Gabriel Westin, Josefin Erikson, Yohanna Öhrnegård och Jonas Lindblad.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026