Uppdrag

Vinge biträder BRITAX

14 maj 2013

Vinge har biträtt BRITAX vid förvärv av Brios verksamheter inom områdena barnvagnar, bilbarnstolar och möbler. BRITAX är en av världens ledande tillverkare och leverantör av bilbarnstolar och barnvagnar. BRITAX huvudkontor är i Storbritannien. Dessutom har man anläggningar i Storbritannien, Tyskland, Australien och USA. BRITAX ägs av Nordic Capital Fund VII.

Vinges team har bestått av Magnus Pauli, Gabriel Westin, Josefin Erikson, Yohanna Öhrnegård och Jonas Lindblad.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026