Uppdrag

Vinge biträder BRITAX

14 maj 2013

Vinge har biträtt BRITAX vid förvärv av Brios verksamheter inom områdena barnvagnar, bilbarnstolar och möbler. BRITAX är en av världens ledande tillverkare och leverantör av bilbarnstolar och barnvagnar. BRITAX huvudkontor är i Storbritannien. Dessutom har man anläggningar i Storbritannien, Tyskland, Australien och USA. BRITAX ägs av Nordic Capital Fund VII.

Vinges team har bestått av Magnus Pauli, Gabriel Westin, Josefin Erikson, Yohanna Öhrnegård och Jonas Lindblad.

Relaterat

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026