Uppdrag

Vinge biträder BRITAX

14 maj 2013

Vinge har biträtt BRITAX vid förvärv av Brios verksamheter inom områdena barnvagnar, bilbarnstolar och möbler. BRITAX är en av världens ledande tillverkare och leverantör av bilbarnstolar och barnvagnar. BRITAX huvudkontor är i Storbritannien. Dessutom har man anläggningar i Storbritannien, Tyskland, Australien och USA. BRITAX ägs av Nordic Capital Fund VII.

Vinges team har bestått av Magnus Pauli, Gabriel Westin, Josefin Erikson, Yohanna Öhrnegård och Jonas Lindblad.

Relaterat

Vinge biträder Sveafastigheter AB (publ) vid etableringen av dess EMTN-program samt emission av obligationer om totalt EUR 300 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) som svensk legal rådgivare vid dess etablering av ett euro medium-term note-program (”EMTN-program”) med ett rambelopp om EUR 2 miljarder, samt dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om totalt EUR 300 miljoner under EMTN-prgrammet.
23 januari 2026

Vinge företräder EQT AB vid dess samgående med Coller Capital

Vinge företräder EQT AB vid dess förvärv av Coller Capital, ett globalt bolag inom secondaries med närmare 50 USD miljarder i förvaltat kapital från institutionella, private wealth och försäkringsrelaterade kunder.
22 januari 2026

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.
21 januari 2026