Uppdrag

Vinge biträder Bergs Timber vid försäljningen av Vika Woods till HS Timber group

10 januari 2025 M&A

Vinge har biträtt Bergs Timber AB vid försäljningen av det lettiska träförädlingsföretaget Vika Wood SIA till den österrikiska HS Timber group.

Transaktionen är fortfarande föremål för godkännande av konkurrensmyndigheten och förväntas slutföras under det första kvartalet 2025. För detaljer hänvisas till Bergs Timbers pressmeddelande.

Vinges team bestod i huvudsak av Ulrich Ziche, Niclas Suni (M&A) och Emelie Schoning (Transaktionssupport).

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026